Domácí izolace se čím dál více projevuje na psychice dětí a dospívajících

Datum publikace: 23. 02. 2021
Periodikum:
maminka.cz
Situace kolem návratu dětí do školních lavic se mění doslova ze dne na den. Řeší se možná podoba testování žáků a studentů, ale otevření škol zatím brání pandemická situace.

Jak potvrzují psychologové, pedagogové i pediatři, děti začínají být duševně silně v nepohodě, trpí pocity úzkosti, propadají splínům nebo dokonce depresím, jsou demotivované, ve zvýšené míře se u nich projevuje agresivita nebo jiné poruchy chování. Přišly o důležité sociální vazby, chybí jim kontakt s kamarády a spolužáky, nesportují, ztrácí zájem o dění kolem sebe, rezignují na koníčky.

„Začínám pomalu ale jistě pociťovat profesní beznaděj. Některé děti nebyly ve škole téměř celý rok. Počáteční loňskou jarní fázi nadšení vystřídalo na podzim vystřízlivění, stesk po škole a kamarádech. Teď už jsou apatické, je jim to jedno,“ popisuje své zkušenosti z každodenní praxe brněnská pediatrička Tamara Polášková.

Druháci můžou, třeťáci mají stopku!

Podle aktuálních dat to vypadá, že jsme zemí, která má školy zavřené zdaleka nejdelší dobu v celé Evropské unii. Na rozdíl od zemí, které byly loni na jaře postiženy koronavirovou pandemií výrazně více a na podzim školy otevřely a nechaly otevřené až do konce roku, v Česku probíhala distanční výuka z domova několik měsíců na jaře a prakticky téměř celý podzim a zimu.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/ceske-deti-jsou-doma-nejdele-z-cele-evropy-navrat-do-lavic-je-nejisty

děti doma