Nejčastěji lidé z mediace odchází kvůli emocím, duševní porucha nemusí být na překážku, říká mediátorka

Datum publikace: 15. 02. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Zvládnout konflikt a dohodnout se je někdy obtížné pro každého. Ještě těžší to může být v situaci, kdy snahu o dohodu hatí aktuální projevy duševní nemoci. Své zájmy ale mohou úspěšně prosadit i lidé s omezenou způsobilostí k právním úkonům, k níž došlo třeba i v důsledku duševní poruchy. Pomoci při tom může mediátor.

 

Mediace pomáhá řešit konflikty. Hodně ošetřuje vztahy, pracuje s emocemi a hledá konkrétní věcné řešení,“ vysvětluje mediátorka Kateřina Bělková. Lidé k ní přichází sami z vlastního zájmu, když se nemohou dohodnout, nebo je může poslat i soud či orgán sociálně-právní ochrany dětí. Právě rodinná témata jsou podle Bělkové aktuálně nejčastější. „Rozvody se týkají většinou lidí ve věku kolem čtyřiceti let, ale ani mladší klienti nejsou výjimkou,“ říká a vzpomíná na příběh pětadvacetiletého muže, který byl v důsledku poranění mozku částečně omezen ve své způsobilosti, a přesto byl schopen se mediace bez problémů účastnit. I další podobný případ, tentokrát se týkal mladé dívky s omezenou způsobilostí, které se nedařilo se se starší sestrou dohodnout o rozdělení majetku po rodičích, dopadl smírem. „Nejčastěji lidé z mediace odchází, protože nezvládnou aktuální emoce,“ říká mediátorka. Většina z nich se ale podle ní po odeznění emocí do mediace vrací.

Kdy a proč mediátor ukončuje mediaci, ačkoliv ke smíru ještě nedošlo? Může nám dohoda od mediátora pomoci u soudu? A jak najít vhodného mediátora? Poslechněte si Diagnózu F s Kateřinou Bělkovou.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/nejcasteji-lide-z-mediace-odchazi-kvuli-emocim-dusevni-porucha-nemusi-byt-na-8425124

Plačící matka s dcerou