Děti, které se rády zapojují do her ve školce, mají později ve škole méně problémů s psychikou

Datum publikace: 24. 07. 2023
Periodikum:
flowee.cz
Britský výzkum ukazuje, že děti, které se v předškolním věku naučí hrám s ostatními, mají ve vyšším věku tendenci k lepšímu duševnímu zdraví. Tato zjištění poskytují první jasný důkaz, že schopnost hrát si s vrstevníky má ochranný účinek na duševní zdraví.

Výzkumníci z Cambridgeské univerzity analyzovali údaje o téměř 1 700 britských dětech  ve věku tři a sedm let. U těch, které měly ve třech letech lepší schopnost si s vrstevníky hrát, se o čtyři roky později shodně projevovalo méně psychických potíží. Méně často byly hyperaktivní, jejich rodiče i učitelé hlásili méně problémů s chováním a emocemi, méně často se dostávaly do rvaček nebo sporů s ostatními dětmi. Obecně to platilo i pro podskupiny dětí, které byly problémy s duševním zdravím ohroženy výrazně více než ostatní. Například pro děti, které v době výzkumu vyrůstaly v sociálně nevyrovnaném a slabém prostředí, nebo pro ty, jejichž matky měly samy psychické potíže buď během těhotenství, nebo bezprostředně po něm.

Celý článek najdete zde: https://www.flowee.cz/clovek/12016-deti-ktere-se-rady-zapojuji-do-her-ve-skolce-maji-pozdeji-ve-skole-mene-problemu-s-psychikou

děti na fotbalovém hřišti