Dětské lži jsou obrana před trestem, hra s fantazií i volání o pomoc

Datum publikace: 25. 03. 2014
Periodikum:
idnes.cz
Děti se nerodí se schopností lhát, ale naučí se to poměrně rychle.

Dětské mystifikace mohou mít podobu od vybájených příběhů se superhrdinou po svádění rozbitého okna na mladšího bratra. Jaké lži jsou ještě běžné, a kdy by měli rodiče zpozornět?

O lži jako takové hovoří psychologové od věku kolem čtyř až pěti let věku, do té doby si dítě své klamání ještě přesně neuvědomuje.

Já to nebyl

První typ lži bývá u dvou až tříletých dětí veden snahou o vyhnutí se trestu nebo nějaké nepříjemné činnosti. Džus rozlila mladší sestra, sušenky snědla kočka, knížku roztrhal pes. Jistě jste jich slyšeli celu spoustu. Dítě je schopno lhát i ve chvíli, kdy je při zakázané činnosti přímo chytíte, a často je ochotno se hádat o to, že nelže. Podle některých psychologů to může být tím, že na krátkou dobu své lži opravdu uvěří.

"Pokud dvouleté dítě zatahá kočku za ocas a řekne, že to byl jeho imaginární kamarád, nejlepší odpovědí je: Kočka má také pocity," radí rodičům dětská psychiatrička Elizabeth Bergerová. Nesnažte se malé dítě přimět k přiznání, je to pro něj velmi stresující a potupné, je lepší se této části konverzace úplně vyhnout. "Raději než 'Rozbil jsi vázu?' řekněte 'Podívej, váza je rozbitá'. Pokud dítě naštvaně obviníte, odpoví vám lží," vysvětluje autorka knihy Vychovejte dítě s charakterem.

Smyšlenka

Svět reality a fantazie se u dětí prolíná a někdy může dojít i k jejich popletení. Právě tehdy vzniká smyšlenka, dítě do reality připlete kus knížky, cizí rozhovor nebo cokoliv jiného, co ho nějak zaujme nebo pobaví. Totéž je i cílem takové historky, dítě se jí může typicky snažit o zlepšení sociálního postavení ve skupině, třeba mezi novými spolužáky ve školce.

 

Celé znění článku najdete na http://ona.idnes.cz/jak-a-proc-deti-lzou-04p-/deti.aspx?c=A140323_234252_deti_haa

 

> další zprávy z médií