Je mateřská (otevřenou) branou k chudobě?

Datum publikace: 13. 01. 2016
Periodikum:
finexpert.e15.cz
Chystáte se na návrat do práce? Co se bude dít?

Mohlo by se zdát, že náš stát podporuje matky. Nebo se tím alespoň neustále ohání. Je to ale pravda? Není pro ženy vstup na mateřskou zároveň i bránou do chudoby? Je sice pravda, že máme poměrně příznivé podmínky, pokud na mateřské zrovna jsme. Pokud před odchodem na mateřskou řádně pracujeme a splníme všechny potřebné podmínky, dostaneme peněžitou pomoc v mateřství a poté rodičovský příspěvek. Doma můžeme být až do čtyř let věku dítěte. Co se ale bude dít potom, až se budeme chtít vrátit do pracovního procesu?

Pokud před odchodem máme uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a vrátíme se do věku tří let dítěte do práce, je zaměstnavatel povinen nám držet pracovní místo. Často to ale funguje tak, že s maminkami zaměstnavatel nějak vyběhne. Nezbývá pak nic jiného než si hledat jinou práci.

Ukončení kariéry na několik let

Automaticky se počítá s tím, že na mateřskou půjde žena. Tím, že na několik let vypadne z pracovního procesu, je po návratu z rodičovské nucena v podstatě začínat znova. Tím jsou bité oproti mužům. Ženám v produktivním věku jsou mnohem častěji nabízeny částečné nebo flexibilní formy úvazků než mužům. Může se to sice jevit jako výhoda, protože se tak mohou lépe postarat o malé děti. Má to však svou stinnou stránku. Pokud vás totiž někdo zaměstnává stále na nevýhodné smlouvy, těžko se pak dočkáte něčeho jiného. „Získat stálé místo po letech brigád je velmi obtížné, jak ukazují naše analýzy," říká autorka analýzy, kterou provedla společnost Gender Studies, socioložka Romana Volejníčková.

 

Celé znění zprávy najdete na https://finexpert.e15.cz/je-materska-otevrenou-branou-k-chudobe.

> další zprávy z médií

Související téma na portálu Šance Dětem: