Kdo šikanuje ve třídě, dělá to i na Facebooku

Datum publikace: 25. 05. 2016
Periodikum:
Mladá fronta Dnes
Internet není pro děti nebezpečný, protože oběť kyberšikany se může snadněji odstřihnout od útoků, tvrdí sociální psycholožka Lenka Dědková.

Před riziky a nástrahami, jež na děti a dospívající číhají na internetu, odborníci často varují. Podle sociální psycholožky Lenky Dědkové je však zejména kyberšikana hlavně odrazem problémů, které vznikají už v reálném světě. "Tyto fenomény tady byly vždycky, jen je na ně díky internetu více vidět," říká s tím, že nejlepší prevencí je naučit děti chovat se slušně.

Je internet pro děti nebezpečným místem?

Není. V Česku se kyberšikana týká šesti až osmi procent dětí, naprostá většina se s ní vůbec nesetkává ani v roli pasivního pozorovatele. Když se jim navíc na internetu něco stane, dokážou se s tím obvykle rychle vyrovnat. Nepříjemnou zprávu na Facebooku rychle smažou, odesílatele si zablokují a nic výrazného se v podstatě nestalo. Děti umějí takovou situaci velmi jednoduše řešit.

Co je to vlastně kyberšikana?

Kyberšikana vychází z tradiční šikany. Ta musí být dlouhodobá s cíleným úmyslem člověka poškodit, zároveň je u ní typická nerovnováha moci, kdy oběť není schopna se účinně bránit. Totéž platí i v případě kyberšikany, která se děje prostřednictvím digitálních technologií. Mocenská nerovnováha se objevuje na internetu v podstatě vždycky, jen velmi těžko se druhým zabraňuje v tom, aby vám poslali nepříjemnou zprávu nebo někam umístili vaši fotku. Kyberšikana se však často zaměňuje s agresí na internetu, která nesplňuje tato kritéria. Rodiče si mnohdy myslí, že když jejich dítě dostane jednu nepříjemnou zprávu, hned jde o kyberšikanu. Pak vznikají senzační mýty, že je padesát procent českých dětí na internetu šikanováno. Přitom se dlouhodobě ukazuje, že jde o číslo pod deseti procenty.

Celé znění článku najdete v tištěné Mladé frontě Dnes: http://www.mfdnes.cz/

> další zprávy z médií