Krev, která se nesráží? Mladí hemofilici dnes mohou žít naplno téměř bez omezení

Datum publikace: 23. 09. 2015
Periodikum:
zdravotnickydenik.cz
Před sto lety se hemofilici dožívali průměrně 12 či 13 let.

Dnes jejich okolí vůbec nemusí poznat, že trpí závažnou nevyléčitelnou chorobou srážlivosti krve, a dožívají se v podstatě stejného věku jako ostatní. Vděčí za to zlepšující se profylaktické léčbě, kterou je možno aplikovat i v domácím prostředí. Těžcí hemofilici mají navíc do budoucna naději, že díky genetické terapii, která se nyní testuje ve studiích, se jejich choroba změní na střední či dokonce lehkou formu.

„Významným milníkem v léčbě byl rok 1997. Hemofilici, kteří se narodili později, jsou zdraví, protože jsou na profylaktické léčbě, která umožňuje prevenci krvácení. Starší pacienti oproti tomu potřebují častější péči chirurgickou, ortopedickou, fyzioterapii a v neposlední řadě péči traumatologů,“ vysvětluje Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FN Ostrava s tím, že pacienti léčení v minulosti měli také vysoké riziko nákazy HIV nebo hepatitidou C. V Česku sice nebylo nakažených tolik, v Německu, Británii či USA se však virem HIV nakazilo až 70 procent hemofiliků narozených před rokem 1982. Dárci se proto začali lépe vyšetřovat a zavedeny byly také postupy pro inaktivaci virů. Vrcholem bezpečnosti jsou dnes rekombinantní preparáty třetí generace, které už nejsou vyráběny z lidské plazmy, ale metodami genetického inženýrství, takže nepřicházejí do kontaktu s lidskými proteiny. Díky tomu mají jen dvě děti z celkem dvou stovek v ČR hepatitidu C.

 

Celé znění zprávy najdete na https://www.zdravotnickydenik.cz/2015/09/krev-ktera-se-nesrazi-mladi-hemofilici-dnes-mohou-zit-naplno-temer-bez-omezeni/.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: