Lékařka: Školní obědy obsahují moc soli a uzenin. Chybí čerstvá zelenina

Datum publikace: 18. 09. 2015
Periodikum:
OnaDnes.cz
Dostávají děti ve školní jídelně zdravou stravu?

Lékařka Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu, pro týdeník Téma vysvětluje, proč je nutné v jídelnách odebírat vzorky jídla a nechat je laboratorně vyšetřit.

Počínaje zářím byla odstartována velká studie zaměřená na školníí obědy dětí mezi 7. a 10. rokem. O co jde?

Je to studie založená na zpracování vzorků z náhodně odebraných obědů ve školních jídelnách. Ty se budou laboratorně analyzovat z hlediska různých nutrientů (tuků a mastných kyselin), minerálů (sodíku, vápníku, železa aj.) a dalších látek (hliníku, kadmia, olova, rtuti aj.). Je to úkol hlavního hygienika, vzorky obědů budou odebírat pracovníci krajských hygienických stanic a laboratorní analýzy a vyhodnocení výsledků provádět pracovníci Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu v Brně. Předpokládá se, že výsledky budou do jednoho roku.

Vznikla tato studie na základě nějakého podezření? Třeba, že školníí strava není dostatečně vyvážená?

Měli jsme určitá podezření. Ze studií například vychází, že Češi mají spotřebu soli třikrát vyšší, než doporučuje WHO (Světová zdravotnická organizace, pozn. red.). Společně s Maďary a Bulhary máme největší spotřebu soli v dospělé populaci v Evropě. A děti to kopírují. Pokud předpokládáme, že oběd představuje 35 procent denního příjmu živin, můžeme vyvodit celodenní příjem. Platí to i v případě soli. Pokud by jen školní oběd překračoval denní doporučenou dávku, znamenalo by to, že celodenní příjem soli bude ještě vyšší. A kdo hodně jí, sní také hodně soli, cukru, přidaných látek atd. Nejobjektivnější metodou, jak zjistit, kolik soli a dalších prvků děti přijímají ze školního oběda, je laboratorní analýza.

 

Celé znění rozhovoru najdete na http://ona.idnes.cz/skolni-obedy-rozhovor-lekarka-marie-nejedla-fz5-/deti.aspx?c=A150917_143233_deti_pet.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: