Mýty o výživném: nemanželské dítě nemá nárok a vymáhání je drahé

Datum publikace: 17. 08. 2016
Periodikum:
zpravy.iDNES.cz
Jedním z nejčastějších trestných činů v ČR je neplacení výživného. Důvodem jsou mimo jiné předsudky a nízká informovanost rodičů samoživitelů.

Oběťmi neplacení alimentů jsou samotné děti, kterým pak rodiče samoživitelé nemohou dopřát sportovní a další zájmové aktivity, letní tábory ani dovolenou nebo výlety. Asociace neúplných rodin pomáhá projektem VašeVýživné.cz a zároveň na základě zkušeností z něj sestavila seznam nejčastějších mýtů, kvůli kterým mnozí rodiče vymáhání výživného odkládají nebo vůbec neřeší. Rodiče, kteří obracejí každou korunu, aby zajistili chod rodiny, se často o vymáhání ani nesnaží, protože mají pocit, že je to bude stát další peníze, které nemají. Donedávna tomu tak skutečně bylo, ale v posledních letech se rodičům otevřely nové možnosti.  Hádat se kvůli pár tisícikorunám? Spousta rodičů si chce odpustit zbytečný stres, a tak neplatičům jejich dluhy v první fázi promíjí. Jenže podle zkušeností rodičů platí, že kdo si nezvykne platit pravidelně, s tím budou už navždycky problémy. Dluh navíc bude narůstat a pro dlužníka bude obtížnější vyšší částku (nehledě na úroky, na které máte taky nárok) uhradit. 

Rodiče by měli situaci řešit okamžitě. Ostatně na to myslí i zákon, který umožňuje vymáhat výživné ihned po jeho splatnosti. Není možné, aby dlužník upřednostňoval své potřeby nad potřeby vlastního dítěte. Drobnější částky je navíc od dlužníka možné získat snadněji, než když pak dluh dosáhne několika desítek tisíc korun. Vymáhat výživné má smysl i v případě, kdy partner na první pohled nemá finanční prostředky. Exekutor může nařídit například srážky ze mzdy, sociálních dávek, obstavit účet či zpeněžit movitý i nemovitý majetek a zajistit tak prostředky, které ze zákona náleží dítěti. Účinnou metodou je také zabavení řidičského průkazu, které často donutí zaplatit i notorické neplatiče.

Celé znění článku najdete na: http://ona.idnes.cz/alimenty-vyzivne-vymahani-kdo-ma-narok-jak-se-domoci-alimentu-puz-/deti.aspx?c=A160815_223220_deti_haa