Nejčastější nemoci dětského věku

Datum publikace: 15. 08. 2016
Periodikum:
babyweb.cz
Nepodceňujte běžné dětské nemoci. Pokud je zanedbáte, mohou mít vážné následky.

Mezi nejčastější dětská onemocnění patří katary horních dýchacích cest. Většinou jde o banální onemocnění nosohltanu, které se však v dětském věku může zkomplikovat rozšířením infekce do středouší, vedlejších nosních dutin, hrtanu a průdušek, případně do plic. Vzácněji mohou být známky kataru horních dýchacích prvními příznaky zánětu mozkových blan. Dalším běžným zdravotním problémem jsou v dětském věku průjmová onemocnění. Většinou jsou stejně jako u katarů horních dýchacích cest jejich vyvolavateli viry. Avšak ani průjmy způsobené bakteriemi (především salmonelou) nezůstávají co do četnosti pozadu.  Na pomyslném třetím místě jsou nemoci spojené s vyrážkou (plané neštovice, spála, infekční mononukleosa, ale i záněty mozkových blan způsobené klíšťaty. Velmi častá stonání si děti přivodí samy – úrazy nebo otravami. 

Pouhá rýma stačí k tomu, aby nemohly volně dýchat a stékání hlenu po zadní stěně nosohltanu vede ke kašli a neklidu. Dítě je zahleněné, zabublané, jak říkají maminky, má „zadní rýmu“ – nedokáže se hlenu zbavit. Obtížně dýchá, nechce jíst, pít, navíc mívá zvýšenou teplotu nebo horečku.  Zprvu zdánlivě banální onemocnění se často šíří dál do dolních partií dýchacích cest, a tak se častou komplikací stávají záněty průdušek, někdy i zápal plic. Z nosohltanu se infekce může rozšířit do středouší a vést k bolestivému zánětu středního ucha. U starších batolat a školních dětí může dlouho trvající hnisavá rýma, zvláště když dítě málo smrká a má neustále ucpaný nos, vést k zánětu vedlejších nosních dutin, který se pak projeví bolestmi hlavy, přetrvávajícími zvýšenými teplotami a nápadnou únavností dítěte. 

Průjmem onemocní každé dítě, do dospělosti několikrát. Nejčastějšími vyvolavateli průjmů jsou u dětí viry, na druhém místě bakterie – a to především salmonely.  Tím, že batole a předškolní dítě navštěvující kolektivní zařízení onemocní virovým průjmem více než jedenkrát, vytváří si postupně obranné látky, které posléze zajišťují lehčí průběh tohoto onemocnění. Časem může být jediným příznakem jen bolest břicha, kterou nemusí provázet průjmovité stolice. Průjem vyvolaný salmonelou mívá podobný průběh. K onemocnění dochází požitím nakažených potravin nebo vody. Přenos kontaktem mezi lidmi je vzácný. Onemocnění může propuknout již po několika hodinách a může mít nejrůznější pozdější komplikace. 

Dětský věk provází celá řada většinou virových onemocnění, které se projeví mimo jiné charakteristickou vyrážkou po těle. Některé z nich jsou již díky očkování minulostí anebo se objevují jen velice zřídka (spalničky, zarděnky), jiné jsou běžné a onemocní jimi prakticky každé dítě (plané neštovice). Vyrážka provází i některé nemoci bakteriálního původu, jako je například spála nebo meningokoková infekce. Velké množství kožních reakcí je ale i alergického původu (kontaktní nebo potravinová alergie) nebo může být způsobeno hmyzím štípnutím či parazitickým onemocněním (svrab). 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/nejcastejsi-nemoci-detskeho-veku.