Nejčastější poruchy učení. Jak s nimi pracovat?

Datum publikace: 24. 10. 2014
Periodikum:
dama.cz
Některým žákům to jde ve škole snadno, jiní musí trávit více času doma nad učebnicí. Pro děti s poruchami učení ale představuje studium skutečný problém.

Přestože jsou obvykle inteligentní, někdy dokonce nadprůměrně, jejich výkon ve škole tomu neodpovídá.

Poruchy učení se mohou vyskytovat samostatně nebo v kombinaci s dalšími problémy. Těmi jsou například potíže s chováním, pozorností, řečí, motorikou a podobně. Mezi časté poruchy učení patří dyslexie, dysgrafie a dyskalkulie. O co se konkrétně jedná?

  • Dyslexie neboli specifický problém se čtením se projevuje obtížným rozlišováním jednotlivých písmen, zejména mají-li podobný tvar nebo podobně zní. Dyslektik například chybuje v rozpoznání písmene „b“ a „d“. Potíže pak představuje čtení, které je pomalejší, s chybami a dotyčný má problém porozumět textu.
  • Dysgrafie představuje poruchu psaní. Dítě s tímto typem postižení si jen obtížně pamatuje správné tvary písmen, jednotlivá písmenka zaměňuje, píše pomalu, nečitelně a neúhledně.
  • Dyskalkulie je označení pro potíže s počítáním. Existuje mnoho typů této poruchy podle toho, jaké matematické schopnosti jsou u dotyčného narušeny.

 

Celé znění článku najdete na http://www.dama.cz/zdravi/nejcastejsi-poruchy-uceni-jak-s-nimi-pracovat-25288.

> další zprávy z médií

 

Související článek na portálu Šance Dětem: