Preeklampsie je vzácná, ale závažná

Datum publikace: 18. 08. 2016
Periodikum:
Miminko
Preeklampsie ohrožuje život matky i dítěte a jediným řešením je ukončení těhotenství. Hlavními příznaky jsou vysoký krevní tlak, otoky a přítomnost bílkoviny v moči. Jednoduše řečeno: jedná se o toxický šok organismu, který by mohl mít fatální následky.

Potíže se mohou objevit už v prvním nebo druhém trimestru a hlavními příznaky je zvýšené slinění, nucení na zvracení nebo přímo zvracení. Tyto nepříjemné příznaky patří mezi tak zvané rané gestózy. Klasické ranní nevolnosti nebývají vůbec nebezpečné a často zůstává jen u pocitu na zvracení. Dochází k němu po probuzení při změně polohy a vstávání z postele, ale někdy také i během dne. Nevolnost obvykle na konci prvního trimestru vymizí. Závažnější průběh mívá opakované a silné zvracení, kdy žena v sobě neudrží žádné tekutiny. Tento stav už vyžaduje hospitalizaci, neboť hrozí dehydratace, nedostatečná výživa pro plod a řada dalších následků. Velice vážná situace pak nastává, když zvracení neustává a dochází k vlastní intoxikaci organismu.

Nebezpečné pozdní gestózy zapříčiňují předčasný porod a okamžité ukončení těhotenství. Objevují se v posledním trimestru a patří sem například preeklampsie projevující se nálezem bílkoviny v moči, otoky nohou, rukou i obličeje a vysokým krevním tlakem v klidovém stavu, až kolem 140/90 nebo i vyšším. Mohou se dostavit i další nepříjemné příznaky, jako je nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě a rozostření vidění. Tyto potíže signalizují selhání ledvin nebo jater a při podezření se provádějí krevní testy zjišťující stav těchto orgánů.

Při podezření na preeklampsii se žena přísně sleduje a pokud hodnoty neklesají a potíže neustupují nebo dojde ke zhoršení, volí se akutní císařský řez. Preeklampsie je vlastně jakýsi představ závažné eklampsie, kdy žena upadá do stavu šoku projevujícího se křečemi a následným bezvědomím. Někdy dochází i ke komplikacím, jako je například nedostatečné zásobování placenty kyslíkem nebo její částečné či úplné odloučení. Pokud není placenta správně zásobována, hrozí nedostatečná výživa dítěte, které se pak rodí s nízkou porodní váhou a menším vzrůstem nebo v horších případech může nastat i jeho potracení. Odloučení placenty zase představuje masivní krvácení ohrožující nejen život dítěte, ale i nastávající matky.

Celé znění článku najdete v aktuálním vydání měsíčníku Miminko.