Špatné vysvědčení může vést až k sebevraždě

Datum publikace: 29. 01. 2016
Periodikum:
www.prazskypatriot.cz
Podle statistik si v České republice vezme ročně život 1500 lidí, z toho více než 40 dětí a adolescentů od 10 do 19 let.

Podle statistik si v České republice vezme ročně život 1500 lidí, z toho více než 40 dětí a adolescentů od 10 do 19 let. Nejčastějším způsobem je oběšení a skok z výšky. K sebevraždám se uchylují především děti, které trpí konflikty v rodině, týráním, zneužíváním či šikanou. A ač to může být na první pohled nepochopitelné, častým důvodem jsou rovněž špatné známky ve škole. Podle neurologa Martina Jana Stránského chybí totiž dětem a dospívajícím životní zkušenosti, na jejichž základě se vytvářejí v mozku cesty k sebereflexi. Chybí jim širší nadhled, a proto mohou být příčinou k ukončení života i důvody, které jsou pro dospělé zdánlivě banální.

„Perspektiva, kterou pubescenti a adolescenti vnímají, je omezená jejich současným vnímáním. Nechápou, že je-li jim teď sedmnáct, budou za dalších sedmnáct let chápat ne dvakrát, ale pětkrát tolik, a na všechno nastavují falešnou finalitu. To znamená, že mohou být náchylní k absolutním řešením i na velmi malé opakované popudy. K nim může patřit například tlak rodičů na školní výsledky vycházející z nějakého ideálu dospělých o životě jejich dětí, o společné domácnosti nebo i snaha o jakousi kompenzaci vlastních nedostatků," tvrdí Martin Jan Stránský, neurolog z Polikliniky na Národní v Praze.

 

Celé znění zprávy najdete na: https://www.prazskypatriot.cz/az-k-sebevrazde-by-mohly-privest-vase-deti-varuje-prazsky-neurolog-a-navrhuji-tuto-prevenci/.

> další zprávy z médií