Strach z pavouků, či doktorů. Kdy je třeba dětské úzkosti léčit?

Datum publikace: 19. 10. 2015
Periodikum:
lidovky.cz
Úzkost a strach jsou u dětí přirozené. Při setkání s nebezpečím aktivují mechanismy, které zabraňují poškození jejich organismu.

Za poruchu jsou považovány, až když dítěti a jeho okolí výrazně komplikují život.

Dětští psychiatři dnes nejčastěji řeší fobie ze školy, u kterých se nedá úplně přesně určit, z čeho pramení. Vyloučí šikanu, konfliktní vztah s učitelem i to, že by dítě na školu rozumově nemělo, a ono do školy přesto nejde. „Měli jsme na oddělení dvanáctiletého chlapce, který do školy nechodil dokonce poslední dva roky," vypráví příběh z vlastní praxe Pavel Theiner, vedoucí lékař Oddělení dětské a dorostové psychiatrie Fakultní nemocnice Brno. „Přestože byl dobrým žákem, neměl sociální problémy a nebyl šikanován, najednou prostě do školy přestal chodit."

Chlapce se psychiatrům podařilo vyléčit díky kvalitní spolupráci s maminkou. Lékaři dokázali do terapie zapojit i rozvedeného otce. Bydlel už sice jinde, ale přesto začal syna do školy denně vodit a především s ním mluvil. O tom, že je v pořádku, když cítí strach; že nejde o to, aby ho necítil, ale aby se ho snažil překonávat.

 

Celé znění zprávy najdete na https://relax.lidovky.cz/strach-z-pavouku-ci-doktoru-kdy-lecit-detske-uzkosti-p00-/zdravi.aspx?c=A151012_103621_ln-zdravi_ape

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: