Tupozraké dítě může oči cvičit

Datum publikace: 04. 09. 2015
Periodikum:
vitalia.cz
Tupozrakostí u nás trpí čtyři procenta dětí.

Vada komplikuje život školáka a neléčená může skončit ztrátou vidění jednoho oka. Čím dříve začnete oči cvičit, tím vyšší je naděje na vyléčení.

Jednou z nejzákeřnějších očních vad je tupozrakost. Postihuje čtyři procenta dětí v ČR. „Amblyopie neboli tupozrakost je funkční vada zraku, která se projevuje jako snížená zraková ostrost způsobená útlumem zrakového vnímání a nelze ji vykorigovat pomocí brýlí ani čoček ke stoprocentní zrakové ostrosti. Vada postihuje převážně jedno oko, výjimečně obě, a velmi často vzniká jako funkční komplikace šilhaní," vysvětluje oční lékařka Gabriela Pilková.

„Dítě, které špatně vidí, se mnohem dříve unaví, ztrácí koncentraci, bývá nepozorné, roztržité, začíná zlobit a některé návyky si pak přenáší i do dalšího života," říká lékařka.

Při správné funkci zraku se pozorovaný předmět zobrazuje na sítnicích obou očí a mozek oba obrázky spojuje do jednoho prostorového obrazu. Pokud je obraz z jednoho oka méně kvalitní, mozek dostává dva rozdílné obrazy, a tak zrakové podněty ze slabšího oka vyřadí, aby nerušily obraz vytvořený zdravým okem. „Zkrátka mozek zpracovává pouze obraz z oka, které zobrazuje sledovaný předmět správně. Slabší oko mozek postupně potlačí a nepoužívá ho. Díky tomu zraková dráha ochabuje, až se spojení oka a mozku přeruší a oko se stává tupozrakým."

 

Celé znění zprávy najdete: https://www.vitalia.cz/clanky/tupozrake-dite-muze-oci-cvicit/.

> další zprávy z médií

Související téma na portálu Šance Dětem: