Týraným dětem stát nepomůže. Jurečkův resort připravil nefunkční zákon

Datum publikace: 06. 11. 2023
Periodikum:
idnes.cz
Dvacet procent všech českých dětí je podle průzkumů traumatizováno po násilném zážitku v rodině. A pokud si řekne o pomoc, většinou čelí necitlivému vyšetřování a je nuceno k opakovaným výpovědím. Změnit to měl zákon, který počítal s vytvořením center pro dětské oběti násilí, kde by se jim dostalo komplexní pomoci. Jenže ministerstvo práce a sociálních věcí Mariana Jurečky do něj opomenulo dát klíčové věci.

„Výslechy se opakovaly asi třikrát, vždycky trvaly přes tři hodiny. Bylo to strašně vyčerpávající. Ptali se na všechno, pořád dokola. Ze stresu a znechucení se mi několikrát udělalo špatně a pozvracela jsem se. Výslech tím ale neskončil, pokračovalo se dál. Fotili mě taky ve spodním prádle. Nikdo mi nedokázal vysvětlit, k čemu to bude, prý že se to zařadí do spisu,“ popisuje přístup policie při vyšetřování Klaudie, kterou od narození do šestnácti let týrala matka a znásilňoval strýc.

„Nikdo mi nic nevysvětloval. Nikdo se mnou nemluvil o tom, co potřebuju, na co mám právo. Pořád mi všichni dokola připomínali, jestli vím, co znamená křivé obvinění, a že někomu můžu zničit život,“ nechápe Klaudie.

Její příběh není v Česku ojedinělý. Oběťmi či svědky násilí v rodině je podle výzkumů zhruba 20 procent dětí. Pokud se dítě odváží s traumatickým prožitkem svěřit, nezřídka pak čelí dlouhému vyšetřování, které zahrnuje i opakování výpovědi, což jej může stresovat.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jurecka-zakon-tyrani-domaci-nasili-deti.A231103_190715_domaci_dyn

Detail oka s odrazem týrané dívky