Učitelé se postižených nebojí, ale žádají asistenty

Datum publikace: 08. 09. 2015
Periodikum:
novinky.cz
Učitelé a ředitelé základních škol většinou nemají obavy ze zařazování postižených a znevýhodněných dětí do běžných škol.

Ukázal to výzkum v rámci projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR. Ze 62 693 handicapovaných žáků jich do běžných škol chodí 43 612.

„Není pravda, že pedagogická společnost se většinově děsí přílivu lidí s postižením. Naopak říkají, že je to dobré, vzdělávat se spolu,“ řekl ve středu na tiskové konferenci ředitel projektu Jan Michalík z katedry speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která projekt vypracovala ve spolupráci s Člověkem v tísni.

Z výzkumu, jehož se zúčastnilo 4123 pedagogů, mezi kterými bylo i 28 procent ředitelů, vyplynulo, že pro 54 procent respondentů má společné vzdělávání v běžných školách společenský význam.

Cizí etnika? Klidně

Stejně tolik kantorů si myslí, že inkluze má přínos pro handicapované, a 63 procent si myslí, že přínosná je i pro zdravé spolužáky postižených. Skoro polovina však nevěří, že má inkluze budoucnost, a vnímá ji spíš jako trend.

Celé znění zprávy najdete na: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-ucitele-se-postizenych-neboji-ale-zadaji-asistenty-324886.

handicapovaný chlapec