Umíme vypiplat dítě, které se narodí ve 23. týdnu. Je to ale v jeho zájmu? ptá se neonatoložka

Datum publikace: 27. 11. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Snažíme se, aby i předčasně narozené děti mohly mít po narození adaptaci na těle matky a ne v inkubátoru. Je potřeba změnit myšlení. Že to nejsou neonatologové, kteří pečují o dítě, a porodníci, kteří pečují o matku. Ale že společně pečujeme o diádu matka-dítě, které se nemají rozdělit,“ říká neonatoložka Blanka Zlatohlávková, která se v oboru pohybuje od 80. let.

Co se v oboru za poslední čtyři dekády nejvíc změnilo? „Pro mě je největší posun otevření jednotek intenzivní péče rodičům a spolupráce rodičů s personálem při péči o dítě. A pak taky důraz na mateřské mléko. Mateřské mléko je první personalizovaná medicína, to je pro mě naprosto fascinující,“ říká lékařka. „Nejnovější doporučení taky říkají, že nezralé děti by se měly klokánkovat nejmíň osm, ideálně 24 hodin denně. A ukazuje se, že děti, které mohou být hned po narození s matkou kůže na kůži, se adaptují lépe.“ Hranice životaschopnosti není přesná, není daná žádným zákonem. „V Česku je to 23. nebo 24. týden, kdy budeme zahajovat aktivní péči. Ale až do ukončeného 25. týdne má být tohle posouzení individuální. Do této doby mohou rodiče vyjádřit přání péči nezahajovat,“ říká Blanka Zlatohlávková, která se věnuje i etickým otázkám záchrany extrémně nedonošených dětí.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/umime-vypiplat-dite-ktere-se-narodi-ve-23-tydnu-je-ale-v-jeho-zajmu-pta-se-9118966

Porod na porodním sále